Kiedy warto sięgnąć po materace na wymiar?
Materace na wymiar powszechnie uważa się za drogie, dlatego wiele osób zmuszonych do wyboru łóżek o niestandardowych wymiarach często decyduje się na pseudo-materace, a więc grube i gęste gąbki tapicerskie. Gąbki doskonale spełniają swoją rolę przez pierwszych kilka tygodni, czy miesięcy użytkowania. Po tym czasie tracą na sprężystości, co jest naturalną konsekwencją stałego „miażdżenia” materiału (gąbki). W wyniku „miażdżenia” uszkodzeniu ulega struktura gąbki, która z czasem staje się nie tylko coraz cieńsza, ale i coraz bardziej zbita serwując nam nieprzyjemne warunki do snu. Alternatywą dla materaca z gąbki, który trzeba wymieniać średnio raz na rok – w przypadku łóżek dziecięcych czas ten jest relatywnie dłuższy, co wynika z niewielkiej masy ciała dziecka – są materace na wymiar.
Materace na wymiar – czego możemy się spodziewać?
Oferta materacy na wymiar danego producenta jest w dużej mierze uzależniona do możliwości parku maszynowego. Czasami zdarza się tak, że to limity maszyn i urządzeń uniemożliwiają realizację zamówienia. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że nie każdy producent materacy oferuje materace na wymiar. Ich produkcja wiąże się z reorganizacją całej linii produkcyjnej, a w przypadku mniejszych materacy dodatkowo może się wiązać z dużymi stratami na materiale. Dlatego decydując się na materace na wymiar warto poszukać producenta, dla którego realizacja niestandardowych zamówień to standard. Taki producent z pewnością dysponuje odpowiednim know-how umożliwiającym wyrób materacy na wymiar w cenach niewiele różniących się od cen gotowych produktów o standardowych wymiarach.
Duże możliwości
Kiedy już znajdziemy właściwego producenta – jednym z nich jest z pewnością firma New Yorker z Radzymina – nasze możliwości okazują się bardzo szerokie. Wróćmy na chwilę do gąbki tapicerskiej. Tutaj również mamy szeroki wybór – gąbki oferowane są o różnej gęstości i wysokości. Niestety, ze względu na krótki czasookres degradacji materiału wybór ten jest tylko pozorny. Poza tym, w przypadku gąbki trudno znaleźć zamienniki materacy o określonych poziomach twardości, co w przypadku realizacji materaca na zamówienie jest najmniejszym problemem.
Załóżmy, że naszym nietypowym zleceniem zwrócimy się do firmy New Yorker z Radzymina. Specjalista ds. Obsługi Klienta Indywidualnego z pewnością będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej na temat interesującego nas materaca. Chociażby z tego powodu warto odrobić pracę domową i zajrzeć do standardowej oferty firmy. W tym przypadku będziemy mieli do wyboru cztery typy materacy o różnych poziomach twardości. Jakie to typy?
- Materac standardowy
Produkt na bazie formatki sprężynowej bonell. Materac ma wysokość 18 cm i twardość na poziomie H3. Doskonale sprawdza się w przypadku użytkowników o masie ciała nie przekraczającej 80 kg oraz osób preferujących spanie na plecach lub brzuchu.
- Materac kokosowy
Produkt na bazie formatki sprężynowej bonell. Materac kokosowy również ma wysokość 18 cm, przy czym jego twardość wyraża parametr H4. Jest to produkt przeznaczony dla osób preferujących spanie na boku oraz osób o masie ciała przekraczającej 80 kg.
- Materac lateksowo-kokosowy
Materac na bazie formatki sprężynowej bonell o wysokości 20 cm i twardości na poziomie H3,5. Materac doskonale sprawdza się u osób o masie ciała przekraczającej 80 kg, a także osób preferujących spanie na boku.
- Materac typu sułtan
Unikalne na rynku rozwiązanie na bazie drewnianej ramy, dzięki czemu po zamontowaniu do niej nóg materac stanowi gotowe łóżko. Bazą dla części sprężynującej materaca jest formatka sprężynowa bonell.